Elektronický zaručený podpis ..Kúpil som mačku vo vreci

Autor: Ľubomír Vasilišin | 17.2.2011 o 11:28 | (upravené 17.2.2011 o 11:50) Karma článku: 9,58 | Prečítané:  1564x

Ťažko nadobudnutý a nainštalovaný zaručený elektronický podpis (tiež "ZEP") má v súčasnosti väčší význam pre advokátov, ktorí zakladajú spoločnosti, ako na bežiacom páse, ako pre ľudí, ktorým je určený.   Vďaka ZEP nemusí tráviť drahocenný čas v radoch a na podateľniach ... a časom sa stane bežnou súčasťou každého, tak ako mobilný telefón.  Avšak to nefunguje v tomto "štáte slovenskom"!

Ťažko nadobudnutý a nainštalovaný zaručený elektronický podpis (tiež "ZEP") má v súčasnosti väčší význam pre advokátov, ktorí zakladajú spoločnosti, ako na bežiacom páse, ako pre ľudí, ktorým je určený.   Vďaka ZEP nemusí tráviť drahocenný čas v radoch a na podateľniach ... a časom sa stane bežnou súčasťou každého, tak ako mobilný telefón.  Avšak to nefunguje v tomto "štáte"!

 

Má však význam pre človeka? Ja ho aktívne používam v styku s daňovou správou SR. 

Avšak vyjadrenia v posledných dňoch o tom, že pre možné technické problémy serverov daňovej správy je možné znova predpokladať, že 20.2. alebo 31.3. im "padne server" a hoci máme v zmysle zákona možnosť podať daňové priznania elektronickou formou so ZEP ak server nepôjde, daňové priznanie nepodám.

Ak občan nesplní zákonnú povinnosť, nasleduje sankcia a môže podať žiadosť o odpustenie ... pre tvrdosť zákona. Ak však štát v zmysle zákona umožnil podávať  podania so ZEP elektronickou formou a nie je schopný zabezpečiť chod techniky, sankcia znova dopadne na občana.  Samozrejme s odôvodnením, že občan bol upozornený na možnosť výpadku techniky a mohol si podanie vytlačiť a odniesť na Daňový úrad alebo ho odniesť na poštu a zaplatiť poštovné.

Je to spravodlivé ?  Podľa mňa nie.

Chodníky sú rozbité, cesty sama jama. Pošty majú úradné hodiny a na poštovné musí každý najprv zarobiť , aby ho mohol zaplatiť.  Čas každého človeka má hodnotu a prečo máme všetci platiť peniaze a tratiť čas, riskovať pády na chodníkoch a poškodenie áut na cestách, keď môžeme v pohodlí podať všetko za PC pomocou zakúpeného ZEP. Avšak opäť ... štát niečo zanedbá a nechá na občanovi dorieš si !


Nezabúdajme, že ZEP sa môže používať okrem obchodného registra,  pri komunikácii so Sociálnou poisťovňou, Daňovým úradom a Colným úradom. Podávanie žalôb je taktiež možné elektronickou formou, práve vďaka elektronickému podpisu. V budúcom roku sa predpokladá rozšírenie možnosti použitia na Kataster nehnuteľností a Živnostenský register !

Aj týmto inštituciám môžu padať servery a my budeme chodiť.

Na druhej strane, čo by človek neurobil pre svoje zdravie !   Teším sa na jarnú prechádzku v podvečer 31.3. keď servery "padnú".  Očakávam hojnú účasť !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

BLOG MIROSLAVA BEBLAVÉHO

Beblavý: Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou

Dôležité je, či bol porušený verejný záujem.


Už ste čítali?