Študenti, páchate nespravodlivosť ? Nechcete platiť ?

Autor: Ľubomír Vasilišin | 9.3.2011 o 8:51 | Karma článku: 9,89 | Prečítané:  1749x

Staňte sa manažérmi štátnych teplárni !      Podľa p.ministra financií a jeho poradcov (tlač.beseda SDKU-7.3.2011) totiž  patríte do skupiny osôb páchajúcich nespravodlivosť tým, že pracujete popri štúdiu na základe „dohôd“ a neplatíte odvody, tak ako ich platia ostatní zamestnanci. To je NESPRAVODLIVOSŤ podľa ministra a p.minister teda nepripravuje nové platenie odvodov pre "dohodárov", ale odstránenie nespravodlivosti v systéme odvodov.

 A keďže túto nespravodlivosť treba odstrániť, čaká Vás (a nielen Vás) v relatívne blízkej budúcnosti PLATENIE ODVODOV z „dohôd“! 

 

Nemáte nárok na nemocenské dávky ? Nemáte nárok na dovolenku ? Veď to je jasné, ste predsa „dohodári“ a nie riadni zamestnanci, t.j. ste ľudia vypomáhajúci s nárazovými, sezónnymi, náhodilými a inými prácami, ktorí si takto snažia získať príjem, aby:

:

-          odbremenili rodičov od nárokov na financovanie štúdia, ubytovania, cestovného,

-          kúpili si pivo,

-          pozvali priateľov na víno ......

Skrátka, nie ste určite zamestnancami pravidelne pracujúcimi. Nemáte ich výhody a určite ani ich platy.

Avšak je predsa veľmi jednoduché prikázať študentovi, ktorí sa popri učeniu snaží aj zarobiť si prácou a nie nejakým nekalým spôsobom, aby zaplatil štátu nové odvody.  Študent totiž neutečie, nevyhne sa plateniu a nemôže vyhlásiť ani reštrukturalizáciu, konkurz alebo vyrovnanie.  Peniaze mu totiž automaticky stiahne zamestnávateľ a zašle ich do našej „bezodnej diery“.

 

Dôvodom na zavedenie platenia odvodov pre dohodárov podľa mňa v skutočnosti totiž nie je „nespravodlivosť systému odvodov“, ale „nedostatok“ financií v Sociálnej poisťovni a v zdravotných poisťovniach. Hoci viem, že nedostatok financií v odvodovom systéme, nie je vinou p. ministra, ani terajšej vlád a plne podporujem zámer  zavedenia tzv. „jednotného odvodu“ (pre pamätníkov: daň z objemu miezd), ale prečo nedostatok financií zakrývať pojmom „nespravodlivosť“ a v skutočnosti začať proces podľa mňa nespravodlivého platenia odvodov z dohôd ?

 

Pozn.: Slovo nedostatok je uvedený v úvodzovkách preto, že v odvodovom systéme každého štátu je vždy nedostatok financií a v blízkej budúcnosti aj bude.

Spravodlivosť je relatívny pojem, takže malá anketa:

Existuje študent, ktorí ma pocit viny, že neplatí odvody z „dohody“ ?

Existuje zamestnanec, ktorý si myslí, že nie je spravodlivé, že „dohodári“ neplatia odvody ?

Existuje terajší alebo bývalý poslanec NR, ktorý si myslí, že je nespravodlivé neplatenie odvodov „dohodármi“ za posledných 30 rokov v SR ?

Ak áno, prečo sa nikto neozval, aby zabránil páchaniu nespravodlivosti za minimálne posledných 30 rokov ?

 

Ak takíto ľudia neexistujú, alebo je ich zásadná menšina .... potom možno ani neexistuje NESPRAVODLIVOSŤ  v platení odvodov definovaná p. ministrom.

 

Osobne si myslím, že je skôr nespravodlivé zavedenie platenia odvodov všeobecne všetkým „dohodárom“ bez ohľadu napríklad na výšku tohto príjmu a skupinu obyvateľstva, ktorej sa týka. A hlavne v čase vysokej nezamestnanosti, pokračovania krízy a zdražovania, kedy skôr je potreba podpory aktívneho prístupu k získavaniu príjmov pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a tam mimo iných patria určite aj študenti.

 

Ešte jedna otázka, čo sa týka „spravodlivosti“ do pléna : 

 

Myslí si niekto, že z odstupného v známej košickej teplárni vo výške 90.000,- EUR boli manažérovi aj zrazené odvody v plnej percentuálnej výške ?

 

Správna odpoveď:     Nie !

                                           Existujú totiž maximálne vymeriavacie základy tak pre sociálne poistenie ako aj zdravotné poistenie.

 

Riešenie pre študentov: 

Nepracujte na dohody, buďte šéfmi teplárni, avšak iba do času, kým sú „štátne“ !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

BLOG MIROSLAVA BEBLAVÉHO

Beblavý: Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou

Dôležité je, či bol porušený verejný záujem.


Už ste čítali?