Krásna Hôrka a kaštieľ Betliar – tip na výlet

Autor: Ľubomír Vasilišin | 13.6.2011 o 16:15 | Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1454x

Nechcem sa zaoberať problematikou odvodovej a daňovej reformy, ktorá jednoznačne zaťažuje a zbytočne stresuje živnostníkov a zamestnancov, nechcem sa zaoberať rastúcim verejným deficitom a prekáračkami politikov a preto sa naša skupinka východniarov zberá na plánovaný výlet s rodinami a chceme navštíviť jedno z pekných miest Slovenska.           Jedna z našich povestí hovorí o Bebekovi, ktorý za drahý kameň dostal od kráľa 7 vŕškov, na ktorých chcel postaviť salaše, avšak postavil sedem hradov a z toho jeden je Krásna Hôrka.

 Pôvodná obytná gotická veža sa ako hrad spomína prvýkrát v roku 1333 a Bebekovci ho po dlhotrvajúcom spore získali v roku 1352, pričom následne hradný pán František Bebek i jeho brat župan boli v legendách známi ako „lúpežní rytieri“ svojou krutosťou a dvojtvárnosťou.

 Hrad sa dostal do správy cisárskeho dvora, ktorý krásnohorské panstvo spravoval prostredníctvom hradných kapitánov. Jedným z posledný hradných kapitánov bol Peter I. Andrássy, prvý Andrássy na Krásnej Hôrke a v Gemeri vôbec a ním sa začína takmer 400-ročné obdobie v dejinách hradu, gemerskej župy a Slovenska úzko prepojené s rodom Andrássyovcov. Bližšie informácie získate na

http://www.hradkrasnahorka.sk.

 Pozývam Vás všetkých na výlet s nami (alebo si vyberte iný kút Slovenska a vezmite aj svojich priateľov a rodinu) v nedeľu 19.6.2011, na ktorí ideme s priateľmi si oddýchnúť a venovať sa rodinám.

Vstup na Hrad so sprievodcom navrhujem o 10.30 hod. a teda stretnutie bude na parkovisku v čase 9.30 až 10.00 hod. Následne by sme pozreli aj kaštieľ Betliar s výstavou porcelánu aristokracie.

 Verím, že nám počasie bude žičiť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

BLOG MIROSLAVA BEBLAVÉHO

Beblavý: Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou

Dôležité je, či bol porušený verejný záujem.


Už ste čítali?