Zádielska dolina – ďalší cieľ výletu nielen východniarov

Autor: Ľubomír Vasilišin | 14.7.2011 o 8:30 | (upravené 14.7.2011 o 8:36) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1274x

Doterajšie naše spoločné výlety majú pozitívny ohlas (Kapušanský hrad, Krásna Hôrka, Betliar) a preto pokračujeme v tomto stretávaní a spoznávaní Slovenska aj ďalej. Ďalší z tipov na nedeľný výlet je Zádielska dolina (štátna prírodná rezervácia od r. 1986 ) nachádzajúca sa na rozhraní Košického a Rožnavského okresu. Krasový kaňon je vytvorený potokom Blatnica vo vápencoch Slovenského krasu. Dĺžka doliny je skoro 3 kilometre, hĺbka kaňonu je takmer 400 m a šírka dna je 10 metrov.  Charakterom trasy je to vhodný výlet aj pre deti.

Zádielská dolina patrí tiež k skvostom slovenského lezenia. Z kamených útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa .

Zádielska dolina je veľmi zaujímavá i z hľadiska pestrosti fauny a flóry, žijú tu vzácne plazy krátkonožka panónska, užovka stromová, jašterica múrová a zelená. Z vtákov je zaujímavý výskyt bociana čierneho a výra skalného, z cicavcov je tu piskor horský. Dolinou vedie náučný chodník, ktorý po celej trase ponúka niekoľko zastávok s pútačmi a vysvetľujúcim textom o doline.

Stretnutie je na parkovisku pred vstupom do Zádielskej doliny v nedeľu 17.7.2011 o 10 hod. tak, aby to stihli aj naši priatelia nielen z východu ale aj zo západného Slovenska.

Pozývam Vás všetkých aj s deťmi v mene aj ostatných mojich priateľov na pekný výlet, ktorý určite spojíme aj s diskusiou o problémoch, ktoré nás trápia a možnosťami ich riešenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?