V cudzom oku vláda vidí smeť, a vo svojom brvno nevidí,

Autor: Ľubomír Vasilišin | 22.9.2011 o 9:19 | (upravené 22.9.2011 o 9:38) Karma článku: 10,28 | Prečítané:  1479x

alebo prečo vláda nechce 1,6 mld. Eur   Ak by sme mali v štátnom rozpočte 1,6 mld. Eur každý rok, nemusí minister financií prostredníctvom daňovo odvodovej reformy žiadať od 3 miliónov občanov 100 mil. Eur. A mali by sme ich vtedy, ak by teda náš štát nevyplatil na podvodných odpočtoch DPH napríklad:

 • obvinenému Mikulášovi Varehovi viac ako 42,5 mil. Eur,

 • skupine „nitrianskych" podvodníkov viac ako 3 mil Eur,

 • obvineným 14-tim osobám z Košického kraja viac ako 44,8 mil. Eur pri „predajoch" najmä kovov,

 • podvodníkom pri „obchodoch" s diamantmi 6,58 mil. Eur.

 • Minister by v „reforme" možno potom nežiadal napríklad platiť daň aj zo zaplatených odvodov od zamestnancov.

  Daňovo odvodová „reforma" je potrebná, avšak zásadne nerieši daňové príjmy Slovenskej republike a jej hlavným kladom pre podnikateľskú sféru, ktorí sa prezentuje až teraz, je zavedenie ľubovoľných odpisov majetku (podnikateľ môže odpísať do nákladov aj 100 % jednorázovo, alebo ľubovoľne podľa svojho rozhodnutia). Avšak ľubovoľné odpisy majetku môže urobiť iba ten, čo si majetok kúpi .... otázkou však je, kto a za čo ho kúpi ?

  Reforma naďalej umožňuje rozkrádanie a vôbec sa nezaoberá daniami zásadnými pre príjem štátneho rozpočtu a znova nás čaká sťahovanie opaskov občanov, pretože štát potrebuje získať 1 % daňových príjmov od svojich 3 miliónov občanov.

  Posúďte sami, ale môj názor je, že vôbec nie je spravodlivé zásadnú časť daňovo odvodovej reformy zamerať v podstate na daň z príjmov fyzických osôb týkajúcu sa 2,3 miliónov zamestnancov, 400 tisíc živnostníkov, desiatky tisíc osôb v slobodnom povolaní atď. a pritom je to iba 1,26 % daňových príjmov štátu !

  Je zbytočné opakovať už známe veci z „reformy"... superhrubá mzda - platenie daní z odvodov, zrušenie paušálov (hoci v ČR ich majú tri rozličné sadzby a nerušia ich ), zvýšenie platenia odvodov z podielov na zisku, dividend, zavedenie ľubovoľného odpisovania....atď. Nechcem teda rozoberať známu problematiku pripravovanej reformy. Pozrime si radšej pár čísiel:

  Štátny rozpočet SR na rok 2001 - príloha č. 1 zákona č. 498/2010 Z.z. (výňatok) :                                                                                                                         v Eur

  Príjmy spolu                                                    13.147.833.812, -

  v tom sú 67 % daňové príjmy spolu                  8.786.829.000,-                100 %

   

  v tom: daň z príjmov fyz.osôb                            110.470.000,-                 1,26 %

  daň z príjmov práv.osôb                                   1.669.475.000,-                 19,00 %

   

  daň z pridanej hodnoty                                   4.652.259.000,-               52,95 %

  spotrebné dane                                                2.083.274.000,-                 23,71 %

  Daň z príjmov fyzických osôb na rok 2011 je teda v štátnom rozpočte SR príjmom v sume cca 110,5 mil. eúr a v pomere k celkovým daňovým príjmom - 8.786, 9 mil.eúr je to iba 1,257 % !

  Hlavným príjmom - skoro 53 % daňových príjmov štátneho rozpočtu SR je a aj v budúcnosti bude daň z pridanej hodnoty (DPH) v sume 4,65 miliárd Eur. Táto daň je principiálne spravodlivá, pretože každý občan môže aspoň sčasti regulovať svoju spotrebu a táto daň sa vyberá z hodnoty spotreby tovarov a služieb. Pri dani z príjmov štát si ako diktátor vyberie svoj podiel a občanovi zostane iba zvyšok a preto je daň z príjmov demotivujúca. Pri DPH však občan má možnosť aspoň čiastočne reguláciou svojej spotreby rozhodovať o tom, koľko prispeje do štátneho rozpočtu.

  V roku 2010 bol výber DPH v sume 9,905 mld. Eur a uplatnený nárok na odpočet, t.j. vyplatená DPH 5,373 mld. Eur a štátu zostalo teda 4,532 mld. Eur. Vratky odpočtov DPH predstavujú pole pôsobnosti pre podvodníkov, ktoré v SR dosahuje podľa odhadov sumu ročne  1,3 mld. až 1,6 mld.Eur. To je už iné číslo ! Nie je to 110 mil. Eur dane z príjmov fyzických osôb !

  Odhad únikov na dani z pridanej hodnoty nielen v SR, ale aj v ostatných štátoch Európskej únie je 2 - 2,5 % z hrubého domáceho produktu, alebo inak povedané: 200 - 250 miliárd Eur v EÚ. Celý systém DPH v EÚ je rajom pre podvodníkov a zlý systém sa nedá opraviť ani upraviť.  Treba ho zmeniť !

   Únik na DPH v SR je viacerými zdrojmi odhadovaný opakovane ročne na 1,3 až 1,6 mld. Eur !

  Ak by vláda a naše politické strany mali skutočný záujem nefinancovať podvodníkov s DPH prostredníctvom vracania nadmerných odpočtov, potom by sa reforma týkala hlavne systémovej úpravy zákona o DPH a nie dane z príjmov ! Určite však nepomôže ministrom financií navrhované obmedzenie platieb v hotovosti (už to tu v minulosti bolo a nič to nerieši), alebo iné „kozmetické" úpravy v oblasti DPH a nepomôže štátnemu rozpočtu ani úprava dane z príjmov fyzických osôb, ktorá iba zbytočne znechucuje zamestnancov, SZČO, umelcov ....asi väčšinu občanov.

  Pracujem už od roku 1986 v oblastí daní a som presvedčený, že vieme zastaviť všetky veľké podvody s DPH systémovou úpravou zákona o DPH, ak by politikom pri moci na tom skutočne záležalo.  V prvom rade je potrebné riešiť najväčšie problémy a nie zaťažovať občanov a viesť nekonečné diskusie bez výsledku napr. o paušálnych výdavkoch.... sú to "drobné" pre štát.

   

  Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
  Pridaj k obľúbeným

  Hlavné správy

  SVET

  Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

  V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

  KOMENTÁRE

  Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

  Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

  BLOG MIROSLAVA BEBLAVÉHO

  Beblavý: Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou

  Dôležité je, či bol porušený verejný záujem.


  Už ste čítali?