Elektronický zaručený podpis ..Kúpil som mačku vo vreci

Autor: Ľubomír Vasilišin | 17.2.2011 o 11:28 | (upravené 17.2.2011 o 11:50) Karma článku: 9,58 | Prečítané:  1585x

Ťažko nadobudnutý a nainštalovaný zaručený elektronický podpis (tiež "ZEP") má v súčasnosti väčší význam pre advokátov, ktorí zakladajú spoločnosti, ako na bežiacom páse, ako pre ľudí, ktorým je určený.   Vďaka ZEP nemusí tráviť drahocenný čas v radoch a na podateľniach ... a časom sa stane bežnou súčasťou každého, tak ako mobilný telefón.  Avšak to nefunguje v tomto "štáte slovenskom"!

Ťažko nadobudnutý a nainštalovaný zaručený elektronický podpis (tiež "ZEP") má v súčasnosti väčší význam pre advokátov, ktorí zakladajú spoločnosti, ako na bežiacom páse, ako pre ľudí, ktorým je určený.   Vďaka ZEP nemusí tráviť drahocenný čas v radoch a na podateľniach ... a časom sa stane bežnou súčasťou každého, tak ako mobilný telefón.  Avšak to nefunguje v tomto "štáte"!

 

Má však význam pre človeka? Ja ho aktívne používam v styku s daňovou správou SR. 

Avšak vyjadrenia v posledných dňoch o tom, že pre možné technické problémy serverov daňovej správy je možné znova predpokladať, že 20.2. alebo 31.3. im "padne server" a hoci máme v zmysle zákona možnosť podať daňové priznania elektronickou formou so ZEP ak server nepôjde, daňové priznanie nepodám.

Ak občan nesplní zákonnú povinnosť, nasleduje sankcia a môže podať žiadosť o odpustenie ... pre tvrdosť zákona. Ak však štát v zmysle zákona umožnil podávať  podania so ZEP elektronickou formou a nie je schopný zabezpečiť chod techniky, sankcia znova dopadne na občana.  Samozrejme s odôvodnením, že občan bol upozornený na možnosť výpadku techniky a mohol si podanie vytlačiť a odniesť na Daňový úrad alebo ho odniesť na poštu a zaplatiť poštovné.

Je to spravodlivé ?  Podľa mňa nie.

Chodníky sú rozbité, cesty sama jama. Pošty majú úradné hodiny a na poštovné musí každý najprv zarobiť , aby ho mohol zaplatiť.  Čas každého človeka má hodnotu a prečo máme všetci platiť peniaze a tratiť čas, riskovať pády na chodníkoch a poškodenie áut na cestách, keď môžeme v pohodlí podať všetko za PC pomocou zakúpeného ZEP. Avšak opäť ... štát niečo zanedbá a nechá na občanovi dorieš si !


Nezabúdajme, že ZEP sa môže používať okrem obchodného registra,  pri komunikácii so Sociálnou poisťovňou, Daňovým úradom a Colným úradom. Podávanie žalôb je taktiež možné elektronickou formou, práve vďaka elektronickému podpisu. V budúcom roku sa predpokladá rozšírenie možnosti použitia na Kataster nehnuteľností a Živnostenský register !

Aj týmto inštituciám môžu padať servery a my budeme chodiť.

Na druhej strane, čo by človek neurobil pre svoje zdravie !   Teším sa na jarnú prechádzku v podvečer 31.3. keď servery "padnú".  Očakávam hojnú účasť !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?