Chudobným berie, bohatým dáva nepolapiteľný „zlodej“

Autor: Ľubomír Vasilišin | 7.3.2011 o 14:14 | Karma článku: 11,20 | Prečítané:  1969x

Samozrejme nemám na mysli Jánošíka, ale „zlodeja“, ktorý je fakt v zmysle zákonov „nepolapiteľný“ .... štát zastúpený politikmi.   Je totiž jednoduché zobrať peniaze najchudobnejším vrstvám obyvateľstva a nezaoberať sa tým, čo politicky nie je od vzniku samostatnej Slovenskej republiky „prechodné“, lebo sa to týka politikov a ich politických záujmov prepojených samozrejme na financie.  

Žiaden politik ani menovaný funkcionár nemá podľa mňa morálne právo na ODSTUPNÉ a ODCHODNÉ. 

 

Páni poslanci, čo tak prijať zákon o zrušení odstupného, odchodného pre Vás, ostatných politikov, štátnych funkcionárov nominovaných, menovaných ... a inak dosadzovaných do úradov, štátnych podnikov, podnikov s účasťou štátu .... .

 

Vie niekto, koľko vyplatil štát priamo a nepriamo cez štátne podniky odstupného pri zmene vládnej garnitúry za rok 2010 ? Ja to neviem.

 

Či už šéf teplárni nominovaný štátom, alebo štátny tajomník, alebo poslanec, alebo starosta atď. nie je totiž zamestnancom, ktorí po prepustení z práce potrebuje odstupné, aby mohol vyžiť nejaký čas, kým zoženie inú prácu, alebo bude poberať dávky v nezamestnanosti.  Všetci politici a nimi menovaní funkcionári poberajú aj tak nadpriemerné príjmy.

 

Nemáme peniaze v štátnom rozpočte ?   Jednoducho zvýšime DPH, znížime paušálne výdavky, znížime nezdaniteľnú časť pre všetkých ľudí ..... t.j. vezmeme od tých, čo majú príjem 500,- Eur alebo 700,- Eur mesačne a riadne všetko platia. 

 

Viete, že máme v roku 2011 už 33 % „daň“ z príjmu z prenájmu pre fyzické osoby ? 19 % daň z príjmov a 14 % zdravotné odvody. Právnická osoba má stále 19 % daň.

 

Zmeny prijaté terajšou vládou znevýhodnili najchudobnejších "podnikateľov" s nízkymi tržbami, ktorí sú "samoživitelia", zdaňujú zamestnancov s príjmami na hranici minimálnej mzdy ! 

POZOR - živnostník musí platiť štátu bez ohľadu na to, či má v skutočnosti vôbec nejaké príjmy (pre tých, ktorí nevedia o tom).

Živnostníkov, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, bolo vlani 173-tisíc. Opatrenie by sa podľa rezortu financií malo dotknúť zhruba 25-tisíc remeselníkov.

Ak sa títo remeselníci nerozhodnú spraviť si účtovníctvo, ale uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 percent, budú platiť vyššie dane. Podľa Jaroša by to malo priniesť do rozpočtu dodatočný príjem 4,6 milióna eur.

Iveta Radičová na otázku, prečo sa vlastne vláda rozhodla zjednotiť paušálne výdavky, odpovedala, že dohoda vzišla z jednoduchého nazretia do štruktúry príjmov živnostníkov.

Vyplynulo, že z minimálneho vymeriavacieho základu platí odvody až 80 percent živnostníkov. "To znamená, že pokiaľ má takýto remeselník 60-percentné výdavky a náklady na prácu, tak pri všetkej skromnosti sa z toho zvyšku mesačne nedá prežiť. Toľko hovoria tvrdé čísla," povedala Radičová.

Napriek tomu, vláda berie peniaze týmto najchudobnejším !

Na Slovensku existuje 380-tisíc živnostníkov, čo predstavuje významné percento produktívnej pracovnej sily, ktorá súčasne nežiada od štátu peniaze, ale zabezpečuje príjem pre svoje rodiny a tým značnú časť obyvateľstva je „samoživiteľmi“, ktoré štát má podporovať a nie ich dostať do pozície nezamestnaných, ktorí budú poberať štátne dávky a možno budú pracovať „na čierno“.

Vláda „nezabúda“ ani na zamestnancov ... videli ste svoju výplatnú pásku za január 2011 ?

Jednoduchým úkonom - znížením nezdaniteľnej sumy na mesačných 296,60 Eur v roku 2011 ( zaviedla zdanenie pre zamestnancov s najnižšími príjmami.

Zamestnanec dnes pri hrubom príjme 700, - Eur a po uplatnením nezdaniteľnej časti zaplatí pri sadzbe dane z príjmov 19 % sumu 51,34 Eur dane a spolu odvody v sume 93,80 Eur a jeho čistý mesačný príjem je 554,77 Eur.

 

Cena práce tohto zamestnanca pre zamestnávateľa je až 950,50 Eur po pripočítaní odvodov zamestnávateľa v sume 246,30 Eur a zákonnej tvorby sociálneho fondu v sume 4,20 Eur.

 

Čo poviete na to, že nezdaňovaním príjmov zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov podľa § 5 zákona o dani z príjmov do hrubého príjmu 700,- Eur, by vláda mohla zvýšiť čistý príjem zamestnanca o 51,34 Eur mesačne, t.j. ročný čístý príjem by vzrástol o 616,08 Eur.

 

Mám však odôvodnený pocit, že „nepolapiteľný“ zlodej bude naďalej brať chudobným (viď pripravované zmeny zákonov v roku 2011) a dávať ďalej bohatým. 

 

Platí predsa zásada :   VEĽKÁ  KOPA PÝTA VIAC                 alebo 

                                     KOMU PÁN BOH, TOMU AJ VŠETCI SVATÍ .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?