Študenti, páchate nespravodlivosť ? Nechcete platiť ?

Autor: Ľubomír Vasilišin | 9.3.2011 o 8:51 | Karma článku: 9,89 | Prečítané:  1757x

Staňte sa manažérmi štátnych teplárni !      Podľa p.ministra financií a jeho poradcov (tlač.beseda SDKU-7.3.2011) totiž  patríte do skupiny osôb páchajúcich nespravodlivosť tým, že pracujete popri štúdiu na základe „dohôd“ a neplatíte odvody, tak ako ich platia ostatní zamestnanci. To je NESPRAVODLIVOSŤ podľa ministra a p.minister teda nepripravuje nové platenie odvodov pre "dohodárov", ale odstránenie nespravodlivosti v systéme odvodov.

 A keďže túto nespravodlivosť treba odstrániť, čaká Vás (a nielen Vás) v relatívne blízkej budúcnosti PLATENIE ODVODOV z „dohôd“! 

 

Nemáte nárok na nemocenské dávky ? Nemáte nárok na dovolenku ? Veď to je jasné, ste predsa „dohodári“ a nie riadni zamestnanci, t.j. ste ľudia vypomáhajúci s nárazovými, sezónnymi, náhodilými a inými prácami, ktorí si takto snažia získať príjem, aby:

:

-          odbremenili rodičov od nárokov na financovanie štúdia, ubytovania, cestovného,

-          kúpili si pivo,

-          pozvali priateľov na víno ......

Skrátka, nie ste určite zamestnancami pravidelne pracujúcimi. Nemáte ich výhody a určite ani ich platy.

Avšak je predsa veľmi jednoduché prikázať študentovi, ktorí sa popri učeniu snaží aj zarobiť si prácou a nie nejakým nekalým spôsobom, aby zaplatil štátu nové odvody.  Študent totiž neutečie, nevyhne sa plateniu a nemôže vyhlásiť ani reštrukturalizáciu, konkurz alebo vyrovnanie.  Peniaze mu totiž automaticky stiahne zamestnávateľ a zašle ich do našej „bezodnej diery“.

 

Dôvodom na zavedenie platenia odvodov pre dohodárov podľa mňa v skutočnosti totiž nie je „nespravodlivosť systému odvodov“, ale „nedostatok“ financií v Sociálnej poisťovni a v zdravotných poisťovniach. Hoci viem, že nedostatok financií v odvodovom systéme, nie je vinou p. ministra, ani terajšej vlád a plne podporujem zámer  zavedenia tzv. „jednotného odvodu“ (pre pamätníkov: daň z objemu miezd), ale prečo nedostatok financií zakrývať pojmom „nespravodlivosť“ a v skutočnosti začať proces podľa mňa nespravodlivého platenia odvodov z dohôd ?

 

Pozn.: Slovo nedostatok je uvedený v úvodzovkách preto, že v odvodovom systéme každého štátu je vždy nedostatok financií a v blízkej budúcnosti aj bude.

Spravodlivosť je relatívny pojem, takže malá anketa:

Existuje študent, ktorí ma pocit viny, že neplatí odvody z „dohody“ ?

Existuje zamestnanec, ktorý si myslí, že nie je spravodlivé, že „dohodári“ neplatia odvody ?

Existuje terajší alebo bývalý poslanec NR, ktorý si myslí, že je nespravodlivé neplatenie odvodov „dohodármi“ za posledných 30 rokov v SR ?

Ak áno, prečo sa nikto neozval, aby zabránil páchaniu nespravodlivosti za minimálne posledných 30 rokov ?

 

Ak takíto ľudia neexistujú, alebo je ich zásadná menšina .... potom možno ani neexistuje NESPRAVODLIVOSŤ  v platení odvodov definovaná p. ministrom.

 

Osobne si myslím, že je skôr nespravodlivé zavedenie platenia odvodov všeobecne všetkým „dohodárom“ bez ohľadu napríklad na výšku tohto príjmu a skupinu obyvateľstva, ktorej sa týka. A hlavne v čase vysokej nezamestnanosti, pokračovania krízy a zdražovania, kedy skôr je potreba podpory aktívneho prístupu k získavaniu príjmov pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a tam mimo iných patria určite aj študenti.

 

Ešte jedna otázka, čo sa týka „spravodlivosti“ do pléna : 

 

Myslí si niekto, že z odstupného v známej košickej teplárni vo výške 90.000,- EUR boli manažérovi aj zrazené odvody v plnej percentuálnej výške ?

 

Správna odpoveď:     Nie !

                                           Existujú totiž maximálne vymeriavacie základy tak pre sociálne poistenie ako aj zdravotné poistenie.

 

Riešenie pre študentov: 

Nepracujte na dohody, buďte šéfmi teplárni, avšak iba do času, kým sú „štátne“ !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?