Warhola sa odsťahoval a ja sa hnevám

Autor: Ľubomír Vasilišin | 4.5.2011 o 14:33 | (upravené 4.5.2011 o 14:39) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1488x

Andrew Warhola sa narodil sa 6. augusta 1928 v meste Pittsburgh (dátum uvedený na rodnom liste 28. novembra 1930) v Pensylvánii, USA, rodičom - prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková v Rakúsko-Uhorsku (dnes severovýchodné Slovensko). Warhol je teda rodeným Američanom a to preto, že jeho rodičia sa museli odsťahovať z Rakúsko-Uhorska (Slovenska), kde sa nedalo žiť. Zdá sa mi, že vývoj, akým sa v posledných rokoch uberá Slovensko, tiež smeruje k tomu, že sa tu nebude dať normálne žiť. Nechcem, aby moje deti sa museli o 10 rokov odsťahovať zo Slovenska, pretože sa tu nebude dať žiť !

 Chcem teda, aby na Slovensku sa dalo bývať, cestovať, aby bol dostatok zamestnania, aby bolo čisté atď., skrátka aby veci fungovali, ak nie tak ako v USA, alebo v Rakúsku, tak aspoň približne. Aby štát peniaze míňal rozumne, aspoň trochu rozumne.

Ja keď nemám peniaze, nemôžem si kúpiť žiadne veci len pre potešenie. Keď nemám peniaze, tak v prvom rade zaplatím za bývanie, kúpim dcére topánky, nakúpim stravu a určite nekúpim manželke šperky, aj keby sa hnevala.

Prečo sa ľudia nehnevajú na predstaviteľov štátu, keď si kupujú „šperky“ ! Ja sa hnevám !

Aký je to ZÁZRAK, keď Slovensko má štátny deficit, premiérka rozpráva o ťažkostiach pri splácaní štátneho dlhu a časť štátneho súkolia – Prešovská VÚC dokáže zázračne zohnať a pripraviť na minutie 1 milión EUR !

Ako Prešovčan viem už dlhšie o schválení 1.000.000,- Eur na nákup obrazov A. Warholu od súkromnej fyzickej osoby z prostriedkov prešovskej VÚC. Zvyšok Slovenska sa to dozvedá postupne z reportáži a naposledy zo včerajších televízných novín.

 Myslím, že aj p. Chudík (šéf VÚC) aj väčšina poslancov VÚC zabudli, že najprv musíme mať na „chleba“ a až potom môžeme platiť „muziku“.

 Vážení páni, zabudli ste, že človeka nezaujímajú žiadne obrazy, keď je hladný, nemá kde bývať a chodí po jamách. Musí totiž pozerať, kde zohnať jedlo, aby si nepolámal nohy a pod.

Arogancia moci aj na regionálnej úrovni je pre mňa neprijateľná.

 Nemáme peniaze na reálne potreby ľudí – nie sú dokončené opravy a výstavby ciest a mostov zničených povodňami. V obciach nie sú peniaze na zachytenie zosúvajúcich sa svahoch ohrozujúcich ďalej bývanie ľudí (viď Kapušany pri Prešove), neexistuje žiadna bytová výstavba nájomných bytov (v Prešove je iba výstavba zo súkromných zdrojov a to iba niekoľkých bytov) atď.

Pre Prešovčanov je v poslednej dobe závažným problémom, keď denne 24 000 vodičov musí prejsť po rozbitej ceste – výpadovke cez sídlisko Sekčov vrátane zahraničných vodičov a VÚC nájde peniaze až po polroku a opravy vraj začnú až v máji (hoci neviem, ako môže oprava takého krátkeho úseku cesty stáť vyše 400 tis. Eur),

Nerozumiem, ako si môže dovoliť VÚC nakupovať obrazy, keď nemá peniaze na oveľa potrebnejšie veci. Možno chce pán Chudík podporiť jemu blízke mesto Medzilaborce, alebo sú páni poslanci milovníkmi umenia, ktoré my ostatní nechápeme.

Pravdou totiž je, že návštevnosť Múzea moderného umenia s obrazmi A. Warholu v Medzilaborciach je mizivá a vstupné nepokrýva ani základné potreby tejto galérie.

Slováci chodia do Múzea minimálne a zahraniční turisti iba sporadicky. Máte chuť ísť napr. z Bratislavy 6 hodín autom, z toho minimálne 2 hodiny po rozbitých cestách na východe Slovenska, aby ste si pozreli pár obrazov v Medzilaborciach ? Nie je Vám jednoduchšie zájsť po diaľnici do gálerií vo Viedni ?

Nie som proti umeniu, avšak obrazy by mali nakupovať galérie a múzeá na dražbách, aby bola zrejmá ich reálna hodnota. Odhad hodnoty nákupu 10 obrazov na dražbách sa pohybuje rádovo v 100 tis. EUR, ale v žiadnom prípade nie v hodnote 1 mil. EUR ! A obrazy by štát mal nakupovať vtedy, keď zabezpečí to, na čo ho máme, napr. na chod infraštruktúry.

Nemyslím, že by som bol až taký kultúrny ignorant, aby som nechápal, že človek nie je len chlebom živý. A že samozrejme človeka robí človekom hlavne kultúra. Ale poradie dôležitosti je jasné a okrem toho – ako bola stanovená cena za tieto obrazy ? Napr. predajom porovnateľných obrazov na svetových aukčných sieňach? Alebo ide opäť o vopred dohodnutý obchod s nejakými výhodami pre nejakých ľudí?

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?