Kde nič nie je ani čert nevezme, s výnimkou ministra financií

Autor: Ľubomír Vasilišin | 11.5.2011 o 10:20 | (upravené 11.5.2011 o 10:29) Karma článku: 11,62 | Prečítané:  1625x

Hoci som „vyučený účtovník, ekonóm a daniar“ stále nechápem, prečo v prípade problémov štát vždy siaha na príjmy fyzických osôb ? Prečo sa ja nemôžem rozhodnúť, či si kúpim mlieko alebo pivo ? Štát by predsa z hodnoty mlieka zinkasoval 20 % a z hodnoty piva 20 % + spotrebnú daň.        Prečo sa nezvýšila napr. spotrebná daň z piva ? Majú hádam pivovary zvučnejší hlas ako všetci ostatní ? Ale keď nebudem mať peniaze, tak nekúpim si ani mlieko a nezaplatím ani odvody. Kde nič nie je ani čert nevezme ! Takže čo si vezme časom štát ? Tiež naše duše ? To nie, p. minister chce iba peniaze. Tlačová beseda (10.5. na TA3) ministra financií ma zarazila tým, že boli do návrhu zákonov prijaté AŹ DVA PRIPOMIENKY po niekoľkomesačnej diskusii. Naša terajšia vláda a samozrejme tiež predchádzajúce vlády zabudli, že ľudia peniaze ťažko zarábajú a platia dane, aby tento štát fungoval, a nie aby živili „štátny aparát“.

Pre každého človeka vrátane zamestnancov štátnej a verejnej správy platí: „Ťažko zarobiť a ešte ťažšie udržať“. Prečo to neplatí pre vedenie nášho štátu ? 19 mil. EUR ste dali na vytvorenie niečo vyše 400 pracovných miest pre amerického investora v Prešove, prešovská VÚC neopravuje cesty a uvažuje o kúpe obrazov za 1 mil. EUR, … to sú podľa mňa „ľahko minuté peniaze“.

Na tlačovej besede p. minister financií povedal, že rozlíšil postavenie SZČO a zamestnanca rozličnými sadzbami odvodov. Pekne to zneje, avšak pravdou je, že keď prejdú ministerské návrhy aj parlamentom, potom:

  • zamestnanec zaplatí oveľa viac daní (pretože odvody sa neodpočítajú zo základu dane) v momente výplaty mzdy,

  • živnostník zaplatí odvody aj v prípade, že nemá žiaden skutočný príjem, (to si má aj naďalej požičiavať peniaze na úhradu odvodov ?)

  • živnostníkovi štát neprizná žiadnu hodnotu jeho práce, ktorú v skutočnosti vykonáva, t.j. pracuje zadarmo, nezinkasuje svoje pohľadávky (a pri vymožiteľnosti práva v SR možno pohľadávky nezinkasuje nikdy), ale platiť bude napr. z manželkinej mzdy odvody každý mesiac vyššie ako doteraz.

Nepovažujem to za krok podporujúci zníženie nezamestnanosti, alebo podporujúci ekonomiku.

Prečo nedáte „americké“ dotácie aj sloveským zamestnávateľom a SZČO ! A ak nie tak ich aspoň nechajte fungovať.

Verejná diskusia k reforme odvodov a daní skončila teda tak, že boli p. Miklošom do návrhu zákonov prijaté iba dva zmeny týkajúce sa pracujúcich dôchodcov.

Dôchodky sú malé, ale sú, takže som za podporu pracujúcich dôchodcov, avšak v kontexte so stavom zamestnanosti – Slovensko má v EÚ 3. miesto v miere nezamestnanosti, so stavom ekonomiky, ktorá ako soľ potrebuje rozvoj malého a stredného podnikania, ktoré je podľa mňa zárukou dlhodobej stability ekonomiky, je nevenovanie pozornosti požiadavkam zamestnávateľov, živnostenských zväzov aj ostatných ľudí namietajúcich neprimerané zvyšovanie daní a odvodov, ignoranciou diskusie.

Diskusia skrátka nie je, keď druhá strana „nepočuje“ (ľudovo: „jedných uchom dnu a druhým von“).

Pán minister, po desiatkach rokov, ktoré ste v politike, skúste sa viac zamerať na chod štátnej a verejnej správy, na elektronizáciu podaní, prepojenosť databáz jednotlivých úradov, znižovať počty „obslužného aparátu štátu“ a samozrejme zeefektívnenie míňania vyzberaných daní a nie len na výber daní od fyzických osôb.

Prečo štát vracia DPH podnikateľom a dáva tak možnosť sa „zapojiť“ do systému DPH aj podvodníkom ? Prečo si nespomenieme napr. na princíp fungovania „starej“ dane z obratu ? Má štát na jednej strane toľko peňazí, že môže vyplácať DPH a na druhej strane nemá peniaze na svoj vlastný chod (stále si požičiava) ?

P. minister, máte dobrý poradcov, Vy ste zavádzali rovnú daň a teraz celý systém ani neopravujete po nesystémových zásahoch Ficovej vlády (čo tak napr. zamestnanecká prémia) !

Váš poradca Ľudo Ódor (poradca ministra financií a premíérky SR) má reálne a dobré názory na ekonomiku, podporu rozvoja podnikania, …. zavedenie možno ústavného limitu na deficit atď., ale mám pocit, že ho p. minister nepočuje, tak isto ako nepočuje pripomienky väčšiny ľudí. Alebo poradca má iné názory zverejňované v komentároch časopisu FORBES a iné prezentuje Vám ?

Platilo a vždy bude platiť, že z cudzieho sa ľahko míňa, hlavne ak sú čísla dostatočne veľké. V štátnom rozpočte sa ľahšie míňa ako v domácom, pretože sa ľahšie zarába, pardón .. nezarába, ale inkasuje.  A inkasovať od občanov je jednoduchšie, je jednoduchšie inkasovať pri výplate mzdy, a oveľa ťažšie je inkasovať od právnických osôb a najťažšie je cent udržať, t.j. šetriť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?