Poďte na hrad, poďte do prírody a nechajte starosti …

Autor: Ľubomír Vasilišin | 13.5.2011 o 9:32 | Karma článku: 5,24 | Prečítané:  1078x

 Zajtra pravdepodobne bude krásný víkendový deň a chystáme sa na Kapušanský hrad.  Nechajte starosti, vezmite priateľov, vezmite deti alebo choďte aj sami na turistickú vychádzku. Slovensko je krásne a keď ho nevidíme aj v skutočnosti, budeme stále zavalení iba negatívnymi myšlienkami, ktoré sa na každého valia nielen každý deň zo „správ“ z komerčných televízií, (krádeže, vraždy, havárie … skrátka kopa ľudského nešťastia), ale aj zo skutočného života. Urobme zajtra niečo pre svoje zdravie, pre psychickú pohodu a keď vezmete aj igelitové vrece, pomôžete aj vyčistiť nejaký zanedbaný kúsok Slovenska. 

Človek získa iný pohľad na všetko, keď zistí, že pre život nepotrebuje veľa vecí a dôležitejší je vzduch, voda … blízkí ľudia … a tak získa pohodu a silu, nápady na riešenie životných situácií.

Ak ste z blízkého okolia Prešova, pozývam na turisticky zaujímavý, nenáročný výstup na Kapušansky hrad, na ktorý ideme viacerí priatelia z Prešova a z Košíc (stretnutie je o 11 hod. pri závode Slovnaft (v Kapušanoch odbočíte na Bardejov a za kostolom odbočka doľava).

Hrad sa prvýkrát spomína v roku 1249 ako hrad Tobul. Prvým majiteľom hradu bol pravdepodobne rod Maglód, ktorý vymrel v roku 1300. Vtedy sa hrad stáva kráľovským majetkom. Roku 1312 kastelán hradu Henrich Tárczay bol na strane Matúša Čáka. Preto vojsko kráľa Karola Róberta hrad dobylo a zbúralo. Kastelán hradu sa dostal do zajatia. Vyslobodil ho verný sluha Jožo Kohák (Kvaka), ktorý sa sám dostal do zajatia. Potrestali ho za to uťatím oboch rúk.

Následne pokračovala búrliva a zaujímava história tohto kráľovského hradu až do roku 1712, keď boli definitívne ukončené vnútropolitické boje, majiteľka hradu Eva Gergelakyová, vdova po Gabrielovi Kapym, hrad ešte raz obnovila. Avšak už tri roky nato je hrad z rozhodnutia uhorského snemu odsúdený na zánik a jeho majiteľka je nútená ho podpáliť. Rod Kapyovcov vlastnil hrad až do roku 1918.

Z hradu je krásny výhľad, má strategické umiestnenie a určite by si zaslúžil obnovu, avšak treba nielen ľudí, ale aj peniaze... tak, ako aj mnoho iných našich zanedbaných a ďalej zanedbávaných pamiatok. Uvídíme, kedy si ich zrekonštruujeme, tak ako v iných krajinách EÚ a budú lákať nielen nás, ale aj turistov z iných krajín.

Verím, že každý kto má záujem, využije príležitosť na zážitok z turistického výstupu, krásneho výhľadu a príjemnej spoločnosti. Prajem pekný víkend.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?