Božie oko v Krásnej Hôrke na poslancov aj ministrov

Autor: Ľubomír Vasilišin | 23.6.2011 o 13:08 | (upravené 24.6.2011 o 12:19) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1506x

Napriek daždivému počasiu sme sa stretli na parkovisku pod hradom Krásna Hôrka a privítali nás nie chlebom a soľou, ale ako je zvykom na Slovensku ..ale výberom parkovného, avšak na tento náš nový národný zvyk už sme zvyknutí -:)

Hrad Krásna Hôrka nás nesklamal a pri prehliadke so sprievodcom nás zaujal v každej z jeho početných miestností, či už vystavenými exponátmi, stavebným umením našich predkov alebo krásnym výhľadom.

190620113967_res_res.jpg

 

Asi jedným z najzaujímavejších detailom bolo „Božie Oko" nad vstupnými dverami v hradnej kuchyni hľadiace priamo do hrncov na peci. Jeho účelom bolo a je, aby slúžiaci v kuchyni si uvedomovali, že ich sleduje „OKO"  (pre ateistov „staroveká kamera") a neokrádali hradných pánov.

190620113963_res_res.jpg

Božie Oko vidí všetko bez ohľadu na to, či to chceme alebo nie. Sleduje nás, aký sme, neskryjeme sa a vidí aj to, čo si myslíme, prečo niečo urobíme .... a potom po smrti sa na nás vynesie súd podľa toho, ako sme sa správali na Zemi.

 

Takéto Božie Oko by bolo vhodné zavesiť asi na viacerých miestach pre znormalizovanie súčasných nenormálnych pomerov na Slovensku,  hlavne tam, kde sa rozdeľujú verejné financie, riešia Eurofondy a pod. A samozrejme,  Božie Oko sa hodilo mať aj na všetkých ministerstvách a v NR SR, pretože to už nie je pocit, ale istota, že väčšina „poslancov" už zabudla, že sú novodobými „slúžiacimi" a pánmi sme my - voliči. O ministroch nehovoriac.

190620114011_res_res.jpg

 

Takže turizmom sme nielen spoznali, niektorí aj opätovne, jeden z mnohých slovenských hradov, ale sme zistili opätovne, že v minulosti naši predkovia riešili tie isté problémy (v iných dimenziách samozrejme) - krádeže (sluhovia v kuchyni) , neposlušnosť (mučiarne, verejné popravy), súdne spory o majetky (Matyassovci kontra Bebekovci niekoľko desaťročí o hrad Krásna Hôrka) ...

190620113994_res_res.jpg

 

Hoci turizmus nie je lacná záležitosť na Slovensku (vstup na hrad - dospelí 5,- Eur, dieťa 3,- Eur, parkovné 2,50 Eur) určite je lacnejšou, ako trávenie času v novodobých konzumných „hradoch".

190620113979_res_res.jpg

 

Najbližšie Vás preto v mene 7statočných, pozývam v mene našej „skupinky" na júlový výlet do Zádielskej doliny. http://www.7statocnych.sk/podujatia/1112/

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?