V cudzom oku vláda vidí smeť, a vo svojom brvno nevidí,

Autor: Ľubomír Vasilišin | 22.9.2011 o 9:19 | (upravené 22.9.2011 o 9:38) Karma článku: 10,28 | Prečítané:  1512x

alebo prečo vláda nechce 1,6 mld. Eur   Ak by sme mali v štátnom rozpočte 1,6 mld. Eur každý rok, nemusí minister financií prostredníctvom daňovo odvodovej reformy žiadať od 3 miliónov občanov 100 mil. Eur. A mali by sme ich vtedy, ak by teda náš štát nevyplatil na podvodných odpočtoch DPH napríklad:

 • obvinenému Mikulášovi Varehovi viac ako 42,5 mil. Eur,

 • skupine „nitrianskych" podvodníkov viac ako 3 mil Eur,

 • obvineným 14-tim osobám z Košického kraja viac ako 44,8 mil. Eur pri „predajoch" najmä kovov,

 • podvodníkom pri „obchodoch" s diamantmi 6,58 mil. Eur.

 • Minister by v „reforme" možno potom nežiadal napríklad platiť daň aj zo zaplatených odvodov od zamestnancov.

  Daňovo odvodová „reforma" je potrebná, avšak zásadne nerieši daňové príjmy Slovenskej republike a jej hlavným kladom pre podnikateľskú sféru, ktorí sa prezentuje až teraz, je zavedenie ľubovoľných odpisov majetku (podnikateľ môže odpísať do nákladov aj 100 % jednorázovo, alebo ľubovoľne podľa svojho rozhodnutia). Avšak ľubovoľné odpisy majetku môže urobiť iba ten, čo si majetok kúpi .... otázkou však je, kto a za čo ho kúpi ?

  Reforma naďalej umožňuje rozkrádanie a vôbec sa nezaoberá daniami zásadnými pre príjem štátneho rozpočtu a znova nás čaká sťahovanie opaskov občanov, pretože štát potrebuje získať 1 % daňových príjmov od svojich 3 miliónov občanov.

  Posúďte sami, ale môj názor je, že vôbec nie je spravodlivé zásadnú časť daňovo odvodovej reformy zamerať v podstate na daň z príjmov fyzických osôb týkajúcu sa 2,3 miliónov zamestnancov, 400 tisíc živnostníkov, desiatky tisíc osôb v slobodnom povolaní atď. a pritom je to iba 1,26 % daňových príjmov štátu !

  Je zbytočné opakovať už známe veci z „reformy"... superhrubá mzda - platenie daní z odvodov, zrušenie paušálov (hoci v ČR ich majú tri rozličné sadzby a nerušia ich ), zvýšenie platenia odvodov z podielov na zisku, dividend, zavedenie ľubovoľného odpisovania....atď. Nechcem teda rozoberať známu problematiku pripravovanej reformy. Pozrime si radšej pár čísiel:

  Štátny rozpočet SR na rok 2001 - príloha č. 1 zákona č. 498/2010 Z.z. (výňatok) :                                                                                                                         v Eur

  Príjmy spolu                                                    13.147.833.812, -

  v tom sú 67 % daňové príjmy spolu                  8.786.829.000,-                100 %

   

  v tom: daň z príjmov fyz.osôb                            110.470.000,-                 1,26 %

  daň z príjmov práv.osôb                                   1.669.475.000,-                 19,00 %

   

  daň z pridanej hodnoty                                   4.652.259.000,-               52,95 %

  spotrebné dane                                                2.083.274.000,-                 23,71 %

  Daň z príjmov fyzických osôb na rok 2011 je teda v štátnom rozpočte SR príjmom v sume cca 110,5 mil. eúr a v pomere k celkovým daňovým príjmom - 8.786, 9 mil.eúr je to iba 1,257 % !

  Hlavným príjmom - skoro 53 % daňových príjmov štátneho rozpočtu SR je a aj v budúcnosti bude daň z pridanej hodnoty (DPH) v sume 4,65 miliárd Eur. Táto daň je principiálne spravodlivá, pretože každý občan môže aspoň sčasti regulovať svoju spotrebu a táto daň sa vyberá z hodnoty spotreby tovarov a služieb. Pri dani z príjmov štát si ako diktátor vyberie svoj podiel a občanovi zostane iba zvyšok a preto je daň z príjmov demotivujúca. Pri DPH však občan má možnosť aspoň čiastočne reguláciou svojej spotreby rozhodovať o tom, koľko prispeje do štátneho rozpočtu.

  V roku 2010 bol výber DPH v sume 9,905 mld. Eur a uplatnený nárok na odpočet, t.j. vyplatená DPH 5,373 mld. Eur a štátu zostalo teda 4,532 mld. Eur. Vratky odpočtov DPH predstavujú pole pôsobnosti pre podvodníkov, ktoré v SR dosahuje podľa odhadov sumu ročne  1,3 mld. až 1,6 mld.Eur. To je už iné číslo ! Nie je to 110 mil. Eur dane z príjmov fyzických osôb !

  Odhad únikov na dani z pridanej hodnoty nielen v SR, ale aj v ostatných štátoch Európskej únie je 2 - 2,5 % z hrubého domáceho produktu, alebo inak povedané: 200 - 250 miliárd Eur v EÚ. Celý systém DPH v EÚ je rajom pre podvodníkov a zlý systém sa nedá opraviť ani upraviť.  Treba ho zmeniť !

   Únik na DPH v SR je viacerými zdrojmi odhadovaný opakovane ročne na 1,3 až 1,6 mld. Eur !

  Ak by vláda a naše politické strany mali skutočný záujem nefinancovať podvodníkov s DPH prostredníctvom vracania nadmerných odpočtov, potom by sa reforma týkala hlavne systémovej úpravy zákona o DPH a nie dane z príjmov ! Určite však nepomôže ministrom financií navrhované obmedzenie platieb v hotovosti (už to tu v minulosti bolo a nič to nerieši), alebo iné „kozmetické" úpravy v oblasti DPH a nepomôže štátnemu rozpočtu ani úprava dane z príjmov fyzických osôb, ktorá iba zbytočne znechucuje zamestnancov, SZČO, umelcov ....asi väčšinu občanov.

  Pracujem už od roku 1986 v oblastí daní a som presvedčený, že vieme zastaviť všetky veľké podvody s DPH systémovou úpravou zákona o DPH, ak by politikom pri moci na tom skutočne záležalo.  V prvom rade je potrebné riešiť najväčšie problémy a nie zaťažovať občanov a viesť nekonečné diskusie bez výsledku napr. o paušálnych výdavkoch.... sú to "drobné" pre štát.

   

  Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
  Pridaj k obľúbeným

  Hlavné správy

  KULTÚRA

  Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

  Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

  ŠPORT

  Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

  MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

  PRIMÁR

  Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

  Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


  Už ste čítali?